Jaką taśmę do piły taśmowej kupić? 5 zasad doboru

Na rynku dostępne są różnorodne piły taśmowe, a także różne typy pasujących do nich taśm, dlatego skompletowanie odpowiedniego sprzętu może stanowić niemały problem. Urządzenie okazuje się dużym ułatwieniem w obróbce metali, ale warto mieć na uwadze, że nie każdy typ taśmy pasuje do danego surowca czy maszyny, a źle dobrana piła może generować straty. Zapraszamy do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę.

Rodzaj ciętego materiału
Wybierając elementy, takie jak taśma do piły taśmowej, w pierwszej kolejności należy określić właściwości ciętego tworzywa. Optymalny efekt gładkiego cięcia zapewni odpowiednio dobrana prędkość przesuwu, która jest różna dla poszczególnych gatunków stali, miedzi czy aluminium. O specyfikację warto zapytać sprzedawcę lub poszukać informacji w opisie produktu. Warto mieć na uwadze, że im większa twardość materiału, tym szybkość przesuwu powinna być mniejsza. Dla przykładu – stal żaroodporna czy nierdzewna wymagają dużo wolniejszej taśmy, niż stal konstrukcyjna. Znaczenie ma również kształt oraz podziałka zębów.

Optymalny rozmiar
Rozmiar taśmy do piły zależy od rodzaju urządzenia, a więc przycinarki. Znaczenie ma szerokość, grubość oraz długość taśmy. Zanim podejmiemy więc decyzję o zakupie danego modelu, warto dokładnie wymierzyć sprzęt, jaki posiadamy. Niedopasowanie może okazać się nie tylko nieefektywne, ale także niezwykle niebezpieczne dla użytkownika.

Poziom techniczny urządzenia
Niezwykle duży wpływ na jakość cięcia ma stan techniczny urządzenia, w którym zostaje zamontowana taśma. Nawet najlepsze taśmy tnące nie będą działały poprawnie w starej, uszkodzonej przecinarce i może się okazać, że trzeba wyposażyć się w nowe lub przeprowadzić gruntowną konserwację. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim stan szczotek do wiórów czy kostek prowadzących.

Wysoka jakość produkcji
Jednym z najważniejszych czynników gwarantujących efektywne cięcie jest jakość danej taśmy. Przy zakupie zwracajmy uwagę na sposób wykonania ostrza, a więc regularność rozstawu zębów oraz gatunek surowca, z jakich całość została zrobiona. Stawiajmy na jakość, jaką oferuje doświadczony producent pił taśmowych i pytajmy w razie jakichkolwiek wątpliwości. Taśma do piły pochodząca ze sprawdzonego źródła przełoży się na szybkość i intensywność pracy.

Indywidualne oczekiwania użytkownika
Na koniec warto wspomnieć o dodatkowych parametrach, które dla jednego użytkownika mogą okazać się pomocne, a dla innego zbędne. Czynnikiem, na którym zależy każdemu jest z pewnością żywotność ostrza oraz czas wykonania cięcia, jakie oferuje dana taśma. Nie wszyscy jednak oczekują podobnego wykończenia obrabianej powierzchni. Na rynku dostępne są taśmy wykonane z różnego rodzaju tworzyw, a wśród tych najpopularniejszych znajdują się taśmy bimetaliczne oraz monolityczne, różniące między sobą geometrią zęba i podziałki. Różnice te wpływają na ostateczny efekt cięcia, dlatego należy je uwzględnić podczas wybierania taśmy. Odpowiednio dobrana taśma do piły zapewni oszczędność czasu oraz pozwoli na osiągnięcie maksymalnej wydajności i precyzji.

Poniżej prezentujemy taśmy do piły taśmowej dostępne w ofercie naszego sklepu:

Dobór podziałki

Tabela doboru podziałki

więcej

100% Oryginal

Oferowane bimetaliczne piły taśmowe ARTSAW produkowane są w Niemczech w oparciu o doświadczenie zdobyte w trakcie kilkudziesięcioletniej produkcji

Formy płatności

Płatność za pobraniem, przelewem lub karta płatniczą.

Płatność Payu

więcej

Dostawa

Każdy zakupiony produkt dostarczamy kurierem FedEx

Dostawa FedEx

więcej