Czy kierować się przy wyborze pił taśmowych?

Piły taśmowe należą do niezwykle prostych narzędzi, które znajdują naprawdę sporo różnych zastosowań. Dzięki nim można bowiem dokonać szybkiej obróbki drewna i metalu więc cieszą się one wielką popularnością zwłaszcza wśród pasjonatów modelarstwa oraz wszelkiej maści rzemieślników. Oprócz tego jest to również narzędzie bardzo uniwersalne i wydajne. Dzięki wysokiej precyzji pił taśmowych, materiały poddane obróbce cechuje prawdziwa estetyka, a cały proces zajmuje naprawdę mało czasu. Jeśli wziąć pod uwagę te wszystkie walory, nie powinien wcale dziwić fakt, że coraz więcej wytwórców wszelkiego rodzaju produktów i konstrukcji chciałoby mieć piły taśmowe w swoim warsztacie. Czym jednak należy kierować się przy wyborze takiego sprzętu? Jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić baczną uwagę, zanim wybierzemy właściwy model.

Po pierwsze — dokładność!

Piły taśmowe do metalu bardzo często służą do wycinania drobnych elementów mających zastosowanie zdobnicze lub funkcjonalne i są stosowane potem w nieco większych konstrukcjach. Dlatego tak istotna jest dokładność, z jaką dana maszyna potrafi wykonać taki element. Najlepszą precyzję mogą osiągnąć jedynie urządzenia wysokiej klasy, co oczywiście łączy się również z wyższą ceną. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by wycięte elementy odpowiadały naszym potrzebom pod każdym względem, nie powinniśmy oszczędzać i wybrać taką maszynę, w której będzie znajdowała się odpowiednia taśma do piły taśmowej. Jak to wygląda w praktyce? Do określenia dokładności danej maszyny potrzebne nam będą dane dotyczące minimalnego promienia krzywizny, czyli wartości oznaczającej najmniejszą grubość, jaką mogą mieć założone w urządzeniu taśmy tnące. Im cieńsza taśma do piły, tym większa precyzja wycinki. Warto jednak wziąć pod uwagę cały zakres grubości, jaką oferuje producent pił taśmowych, by móc znaleźć sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb. Kolejnym istotnym elementem, który musimy poznać i przeanalizować pod kątem przewidywanych zastosowań są prowadnice. Piły taśmowe wyposażone w prowadnice znajdujące się po obu stronach stołu będą najprawdopodobniej wydzielały mniej drgań, przez co staną się znacznie dokładniejsze.

Bezpieczeństwo i komfort pracy

Pierwszą z tych rzeczy zapewni nam właściwa osłona, która będzie chronić nas podczas cięcia i ułatwi przesuwanie przycinanego materiału. Dobra osłona powinna nam również zapewniać pełną swobodę ruchów. Kolejną kwestią jest moc, którą dysponuje dana piła tnąca. Im większa ona jest, tym twardsze materiały będziemy mogli ciąć. Piły taśmowe do metalu powinny więc wyróżniać się najwyższą wartością. Warto już na sam początek kupić model o nieco wyższej mocy, nawet jeżeli aktualnie nie zamierzamy jeszcze ciąć metali. Z pewnością da nam to bowiem perspektywę na robienie tego w przyszłości oraz sprawi, że zakupione piły taśmowe posłużą nam znacznie dłużej. Mocniejsze silniki są bowiem o wiele bardziej wytrzymałe. Jeżeli planujemy ciąć też nieco większe obiekty, to koniecznie zweryfikujmy odległość ramy piły od linii cięcia. Im większa jest ta odległość, tym większy obiekt możemy poddać obróbce.

Dobór podziałki

Tabela doboru podziałki

więcej

100% Oryginal

Oferowane bimetaliczne piły taśmowe ARTSAW produkowane są w Niemczech w oparciu o doświadczenie zdobyte w trakcie kilkudziesięcioletniej produkcji

Formy płatności

Płatność za pobraniem, przelewem lub karta płatniczą.

więcej

Dostawa

Każdy zakupiony produkt dostarczamy kurierem FedEx

więcej