Kształty i podziałka zęba w taśmach tnących

Piły taśmowe oferowane są w pełnej gamie wersji w zależności od kształtów i podziałki zębów. Gdy dobiera się taśmy tnące, należy również wziąć pod uwagę, aby działały one niezawodnie. Warto pamiętać, że jedynie piła z odpowiednio dobranym kształtem i podziałką może zapewniać efektywną pracę przy zachowaniu niskich wibracji.

Wyróżniamy kilka rodzajów kształtów zębów, a to:

  • zęby standardowe – mają kąt natarcia wynoszący 0 stopni, są przeznaczone głównie do materiałów cienkościennych, dających krótkie wióry,
  • zęby hakowe – wyróżniają się dodatnim kątem natarcia i są stosowane przede wszystkim do materiałów twardych, o dużych średnicach, które dają długie wióry,
  • zęby zmienne – ich kąt natarcia to 0 stopni, przy czym mają one zmienną podziałkę, są stosowane głównie do cięcia materiałów konstrukcyjnych, zachowując niskie wibracje,
  • zęby zmienne o dodatnim kącie natarcia – przeznaczone głównie do cięcia materiałów litych przy zachowaniu niskich wibracji.

Podziałką w piłach taśmowych określa się liczbę zębów w jednostce miary 1 cala. W podziałkach stałych dystans pomiędzy kolejnymi zębami jest taki sam dla całej długości taśmy. Są one stosowane głównie w maszynach ze stabilnym mocowaniem elementu przecinanego, dobrze sprawdzają się z materiałami pełnymi. Wyróżnia się także podziałki kombinowane, czyli zmienne dla których zęby na taśmie ułożone są w dwóch segmentach – więcej i mniej na cal na każdym z segmentów. Segmenty te są powtarzalne na długości taśmy. Uzębienie zmienne rekomendowane jest do cięcia materiałów stwarzających problemy dotyczące nadmiernych wibracji. Najlepiej sprawdza się w przypadku cięcia cienkościennych profili i materiałów w wiązkach.

Warto wspomnieć też o jeszcze jednym parametrze, a mianowicie o rozwarciu zębów. Oprócz kształtu i podziałki także jest on ważny przy doborze taśm tnących, ponieważ wpływa na wydajność cięcia. Także przy odpowiednim doborze rozwarcia można wyeliminować zjawisko zakleszczania się taśmy w materiale. Wyróżnia się zasadniczo trzy typy rozwarcia zębów pił taśmowych:

  • rozwarcie jodełkowe przy standardowym układzie zębów,
  • rozwarcie przemienne przy zmiennym układzie zębów,
  • układ falisty.

Dla uzyskania optymalnej wydajności przy cięciu bimetaliczną piłą taśmową ważne jest dostosowanie prawidłowego uzębienia piły zależnie od rodzaju, kształtu oraz wielkości ciętego materiału. Pomocne w doborze są specjalne tabele dla typów materiałów, na przykład litych, kształtowników, rur stalowych, profili grubościennych. Pod uwagę należy wziąć przekrój materiału lub jego grubość ścianki i średnicę zewnętrzną i ponadto liczbę i ułożenie ciętych elementów, gdy planuje się cięcie kilku jednocześnie. Tylko wtedy piły taśmowe będą mogły zapewnić właściwą pracę.

Na naszej stronie internetowej ARTSAW znajdują się także tabele doboru podziałki w zależności od wykorzystanych materiałów – pełnych lub profili. W razie potrzeby służymy także fachowym doradztwem w doborze pił odpowiednich do danego zastosowania.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w ARTSAW!


 

Dobór podziałki

Tabela doboru podziałki

więcej

100% Oryginal

Oferowane bimetaliczne piły taśmowe ARTSAW produkowane są w Niemczech w oparciu o doświadczenie zdobyte w trakcie kilkudziesięcioletniej produkcji

Formy płatności

Płatność za pobraniem, przelewem lub karta płatniczą.

więcej

Dostawa

Każdy zakupiony produkt dostarczamy kurierem FedEx

więcej